تکنولوژی خودرو

نکاتی برای خرید لاستیک آفرود مناسب

انتخاب لاستیک مناسب برای آفرود

لاستیک‌های آفرود توسط مهندسان طراحی شده‌اند تا به رانندگی مناسب در زمین‌های شنی، گلی، سنگی و برفی کمک کنند. آنها ساختارهایی دارند که معمولاً در ‌مقایسه با لاستیک های معمولی سفت و محکم هستند و می توانند کشش لازم را برای مسیرهای غیرقابل شکست فراهم کنند. آنها دارای بلوک های آج هستند که به گونه ای طراحی شده اند که در زمین های دارای سنگ، گل و ماسه بتوانند به خوبی حرکت کنند. حالا به نظر شما مهم‌ترین نکات هنگام خرید لاستیک آفرود چیست؟

انواع مختلف لاستیک های آفرودی

انواع مختلفی از لاستیک های افرود یا لاستیک خارج از جاده وجود دارد که با توجه به انواع سطوح برای رانندگی تولید می شوند. به عنوان مثال:

لاستیک های همه جانبه

لاستیک‌های همه‌جانبه دارای بلوک‌های آج همه‌کاره هستند که به لاستیک‌ها توانایی استفاده در همه شرایط مانند سطوح خیس، جاده‌های صاف، زمین‌های ناهموار و پیچ‌های تنگ را می‌دهند. یکی دیگر از انواع محبوب تایرهای خارج از جاده، تایرهای زمین گلی است. این لاستیک‌ها دارای دیواره‌های جانبی تقویت‌شده‌ای هستند که می‌توانند در برابر پارگی، ساییدگی و پنچری که معمولاً هنگام سفر خارج از جاده اتفاق می‌افتد، مقاومت کنند.

بهترین لاستیک‌های آفرود می توانند وسیله نقلیه را روی تخته سنگ، ماسه، خاک، گل و برف و هر سطح ناهموار دیگری حمل کنند. این امر با کمک الگوهای آج طراحی شده خاص و بلوک های آج پهن امکان پذیر است. لاستیک‌های آفرود نیز در مقایسه با لاستیک های سنتی عمر کوتاه تری دارند. این به دلیل ترکیب لاستیکی نرم تری است که در ساخت آنها استفاده می شود.

سه نکته مهم که هنگام خرید لاستیک های آفرود باید بدانید

همه لاستیک‌های آفرود دارای آج عمیقی هستند که به آنها اجازه می‌دهد تا در زمین نرم فرو رفته و کشش بیشتری را ایجاد کنند. آنها می توانند حداکثر چسبندگی را روی سطوح شل ایجاد کنند، اما روی سطح هموار به خوبی کار نمی کنند. برخی لاستیک‌های آفرود وجود دارند که برای چسبندگی بهتر به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فشار باد کمتری دارند. فشار کمتر باعث می شود تا لاستیک ها با زمین مطابقت داشته باشند. معمولا برای رانندگان مبتدی، رانندگی با لاستیک های خارج از جاده بسیار چالش برانگیز است. هنگامی که به دنبال لاستیک های آفرود مناسب می گردید، سه نکته اساسی وجود دارد که باید در نظر گرفت.

نکته اول: اندازه لاستیک

هنگامی که به دنبال یک لاستیک خارج از جاده هستید، اندازه مهم‌ترین عاملی است که باید در نظر بگیرید. اندازه لاستیک به نوع وسیله نقلیه شما و اینکه قصد دارید از آن برای چه کاری استفاده کنید بستگی دارد. اندازه های مختلفی وجود دارد، بنابراین مطمئن شوید که یکی از آنها را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر شما در حال رانندگی یک جیپ یا SUV هستید، به لاستیک بزرگتری نسبت به زمانی که رانندگی می کنید نیاز دارید. 

هنگام انتخاب سایز، توجه به عرض لاستیک نیز ضروری است. هرچه لاستیک پهن تر باشد، هنگام رانندگی در خارج از جاده، پایداری بیشتری خواهید داشت. با این حال، به خاطر داشته باشید که تایرهای پهن‌تر برای جا دادن روی خودروهای خاص چالش‌برانگیزتر هستند. اگر مطمئن نیستید چه اندازه و عرضی را انتخاب کنید، با یک متخصص در فروشگاه لاستیک محلی خود مشورت کنید. اندازه لاستیک ماشین یا کامیون شما عامل مهمی در عملکرد خوب آن در خارج از جاده است. لاستیک با اندازه اشتباه می تواند باعث شود که هنگام رانندگی در جاده های آسفالت نشده، تپه ها یا گل و لای، کشش و کنترل خود را از دست بدهید.

بنابراین کدام اندازه برای یک وسیله نقلیه آفرود ارجح تر است؟ خوب، همه چیز بستگی به نوع وسیله نقلیه شما و زمینی دارد که با آن رانندگی می کنید. اندازه بزرگتر تایر معمولاً برای وسایل نقلیه خارج از جاده ترجیح داده می شود زیرا چسبندگی و کنترل بیشتری بر روی سطوح ناهموار فراهم می کند. با این حال، اگر خودروی شما فاصله بین دو محور کوچک‌تری دارد (مانند ATV)، لاستیک‌های کوچک‌تر ممکن است بهتر این شرایط را مدیریت کنند. 

نکته دوم: سبک رانندگی

سبک رانندگی خود را در نظر بگیرید. آیا شما یک راننده سریع هستید یا کسی که از یک سواری آرام لذت می برد؟ رانندگان تهاجمی باید لاستیک‌هایی را انتخاب کنند که برای رانندگی اسپرت طراحی شده‌اند، در حالی که رانندگان معمولی‌تر باید لاستیک‌های راحتی را انتخاب کنند که سواری نرم‌تری داشته باشند.

اگر شماهم به سفرهای علاقه مند هستید و قسمتی از برنامه های شما می باشد باید با لاستیک های آفرودی آشنایی کافی داشته باشید.

نکته سوم: آگاهی از سطح مورد نظر برای رانندگی

نوع زمینی که وسیله نقلیه با آن روبرو می شود، نوع لاستیک‌های آفرود را نیز تعیین می کند. به عنوان مثال، فرورفتن در باتلاق گلی و عبور از صخره‌های بیابان به انواع مختلفی از لاستیک نیاز دارد. همین امر در مورد سناریوهایی که وسیله نقلیه با مسیرهای برفی و جنگلی مواجه می شود نیز صدق می کند. هنگامی که مالک وسیله نقلیه از ماهیت زمینی که وسیله نقلیه با آن روبرو خواهد شد آگاه است، می تواند انتخاب بهتری داشته باشد.  آنها باید از اشتباهاتی مانند استفاده از لاستیک های آفرود ساخته شده برای مسیرهای برفی برای مسیرهای کویری یا بالعکس اجتناب کنند. همانطور که گفته شد، لاستیک‌های آفرود خوب دارای آج‌های متعدد و لبه‌های گزنده هستند که برف را به روشی مشابه ماسه و گل می‌گیرند.

کلام آخر درباره لاستیک های آفرود

همانطور که در مطالب بالا خواندیم لاستیک آفرود یا لاستیک های خارج از جاده، دارای ویژگی هایی متمایز از لاستیک های معمولی است. اگر شما قصد خرید لاستیک آفرود را دارید بهتر است با متخصصان این حوزه مشورت نمایید و سپس برای خرید اقدام نمایید. و همچنین برای خرید تمامی محصولات مربوط به آفرود می توانید با برسام یدک تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید