دانستنی های خودرو

بهترین روغن برای موتور و ویژگی یک روغن موتور خوب

روغن موتور برای خودرو

امروز در این مقاله کوتاه و کاربردی میخواهیم درباره یکی از اجزای مصرفی ماشین، یعنی روغن موتور با شما گفتگو نماییم. همانطور که قطعا میدانید روغن موتور نقش مهم در کارایی مناسب خودروی شما دارد. به نظر شما مخاطب عزیز بهترین روغن موتور چه روغن موتوری است و دارای چه ویژگی‌هایی است؟ لطفا تا پایان مقاله همراه ما باشید تا جواب این دو پرسش مهم را بیابیم.

فاکتورهای مهم برای خرید روغن موتور

چندین مورد است که شما راننده عزیز باید هنگام خرید و تعویض روغن موتور به آن دقت داشته باشید:

شاخص API :این شاخص نشان دهنده کیفیت روغن موتور است. قطعا میدانید که کیفیت روغن در موتور بنزینی و دیزلی باهم متفاوت است. اگر خودروی شما بنزینی است، باید کنار این شاخص حرف s و اگر دیزلی باشد کنار این شاخص C درج میشود. حالا برای مثال اگر بعد از حرف  C حرفی که میاید به N نزدیکتر باشد یعنی کیفیت روغن موتور بهتر و بالاتر است.

ویسکوزیته روغن موتور: یکی از شاخص های روغن موتور با کیفیت میزان ویسکوزیته آن است. هرچه عدد ویسکوزیته بیشتر باشد، مقاومت سیال در مقابل جاری شدن بیشتر خواهد بود. اعداد 0تا 25 برای فصل سرما است و عدد 30 الی 60 برای فصل گرما مناسب است. اگر عدد بالاتر باشد خودرو بهتر میتواند حرکت کند.

غلظت روغن موتور یا در اصطلاح SAE : ما دو نوع روغن موتور داریم. مولتی گریدی و تک گریدی. تک گریدی برای فصل سرما مناسب است و مولتی گریدی برای 4 فصل مناسب هستند. روغن موتوری بهتر است‌‌ که فاصله گریدهای آن کمتر باشد.

روغن موتور برای خودرو
روغن موتور برای خودرو

چگونه کیفیت روغن موتور را تشخیص دهیم؟

چند معیار وجود دارد که هنگام خرید روغن موتور میتوانید با توجه به آنها، کیفیت روغن موتور را تشخیص دهید:
جنس ظرف روغن موتور مهم است : شاید برخی از افراد سود جو از ظروف کهنه برای روغن موتور استفاده کنند. اگر احساس کردید ظرف کهنه و دارای فرورفتگی زیاد است از خرید ان خودداری نمایید.

گول ارزانی روغن را نخورید: وقتی شما از رنج روغن موتور چه اخلی و چه خارجی باخبر هستید، پس روغن موتوری که خیلی ارزانتر از آنها است یعنی احتمال دارد روغن تقلبی باشد و یا کیفیت بسیار پایینی داشته باشد.

برچسب مشخصات روغن موتور: روی روغن موتور باید برچسبی وجود داشته باشد که شاخص های روغن موتور را نوشته باشد. بعد از مطالعه آن با توجه به مواردی که در بالا گفتیم، کیفیت روغن را میتوانید تشخیص دهید.

رنگ روغن موتور نباید کدر باشد بلکه باید شفاف باشد: اگر در روغن را بازکردید و بوی تند و رنگ تیره ای را دیدید اصلا آن روغن موتور را خریداری نکنید. رنگ روغن موتور با کیفیت باید شفاف و دارای بویی معمولی باشد.

معرفی بهترین روغن برای موتور خودرو

در این بخش ما به شکل مختصر به معرفی بهترین روغن موتور داخلی و خارجی میپردازیم:

روغن موتور برای خودرو
روغن موتور برای خودرو

بهترین روغن موتورهای ایرانی

پترونول: سازنده این روغن موتور شرکت آذر روان‌ساز است که شرکتی باسابقه در این حوزه است. خوشبختانه این شرکت روغن موتورهای باکیفت و استاندارد را روانه بازار کرده است.

اسپیدی: روغن موتور اسپیدی تحت نظر پالایشگاه نفت سپاهان تولید میشود. روغن موتوری باکیفیت و مناسب برای مشتریان عزیز میباشد.

بهران: احتمالا همه شما نام این روغن موتور باکیفیت ایرانی را شنیده اید. نزدیک 60 سال از تاسیس این شرکت میگذرد و مشتریان بسیاری را جذب خود نموه است  که رضایت بالایی از محصولات شرکت دارند.

ایرانول: ایرانول شرکتی خوش نام در صنعت روغن موتور است که با توجه به کیفیت خودروها و آب و هوای کشور دست به تولید روغن زده است.
بهترین روغن موتورهای خارجی

اِلف:این روغن موتور محصول کشور فرانسه است. کیفیت روغن موتور بسیار خوب و مطمئن است.

لیکومولی: شرکت آلمانی سازنده این روغن موتور است که کیفیت محصولاتش به گونه ای است که خیال مشتریان را برای خرید آن راحت میکند.

توتال: روغن موتور این برند خارجی دارای کیفیت مناسب و تنوع خیلی خوبی است. توتال یک برند فرانسوی است که همکاری خوبی در زمینه های مختلف با ایران دارد.

کاسترول: یکی دیگر از بهترین روغن موتورهای خارجی در ایران، شرکت کاسترول انگلستان است. این شرکت محصولات متنوعی در حوزه لوازم جانبی خودرو ارائه میدهد.

کلام آخر درباره بهترین روغن برای موتور و ویژگی یک روغن موتور خوب

ما در این مطلب سعی نمودیم شما را به ساده ترین شکل درباره خرید روغن موتور راهنمایی نماییم. اما خدمت شما عرض میکنیم که اگر تصمیم به خرید و تعویض روغن موتور خودرویتان گرفتید حتما با کارشناسان مجرب در این حوزه مشورت نمایید چون همانطور که گفتیم کیفیت روغن موتور نقش مهمی در حرکت ماشین شما ایفا میکند.

دیدگاهتان را بنویسید