تکنولوژی خودرو

وسایل ضروری برای سفرهای آفرودی

5 وسیله کاربردی در سفرهای آفرودی

5 وسیله کاربردی در سفرهای آفرودی

یکی از تفریحات جذاب امروزی که در بین جوانان خیلی محبوب شده است، آفرود سواری است. ماشین آفرود یعنی ماشین‌هایی که برای سفر به خارج از جاده مناسب میباشند، مثلا شما برای رفتن به کویر نمیتوانید از ماشین‌های سواری معمولی استفاده نمایید و باید حتما از آفرود استفاده کنید تا سفرتان با ایمنی مناسب انجام بگیرد. معمولا سفرهایی که با ماشین‌های آفرود صورت میگیرد سفرهای چندروزه هستند، پس در این شرایط شما باید حواستان به داشتن تجهیزات لازم و مناسب برای انجام سفر باشد. ما در این مطلب میخواهیم درباره 5 وسیله کاربردی برای سفرهای آفرودی مانند سایه بان، دوش کمپینگ و … با شما دوست عزیز صحبت نماییم:

  • سایه بان
  • اینورتر
  • دوش کمپینگ
  • گیج تنظیم باد
  • شیب سنج

سایه بان

وقتی قرار است سفر چند روزه را در طبیعت داشته باشید باید به فکر چادر و سایه بان باشید. چون اصلا نمیتوانید همه مدت را در ماشین بمانید و نیاز به یک فضای استراحتگاهی خواهید داشت. انواع گوناگونی از سایه بان برای سفر با ویژگی های متفاوتی در بازار وجود دارد؛ بعضی از سایه بان ها روی خودرو نصب میشوند و نیازی به تکیه گاه جدا ندارند و برخی دیگر نیز روی زمین نصب میشوند. سایه بان هایی که روی خودرو نصب میشوند معمولا برای سفرآفرودی بهتر از انواع دیگر هستند. در زمان خرید سایه بان، جنس آنرا فراموش نکنید چراکه جنس سایه بان باید برزنتی باشد تا لایه زیری آن دفع کننده حرارت و گرما و لایه رویی آن ضد آب باشد. در کنار خرید سایه بان بهتر است که باد شکن هم خریداری نمایید تا در صورت وقوع باد و طوفان مراقب چادر و سایه بان شما باشد و جلوی وزش باد را بگیرد.

اینورتر

ممکن است شما در سفر آفرودی خود نیازمند برق باشید، در این صورت چه میکنید؟ اینورتر دستگاهی است که برق ماشین را به برق 220 ولتی تبدیل میکند تا شما در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده نمایید. البته ناگفته نماند که کشیدن برق خودرو فشار بالاییی را به باتری وارد میکند، پس در صورتی که مجبور به این کار شدید، از برق خودرو استفاده نمایید. البته چون باید تجهیزات لازم را همراه خود داشته باشید پس بهتر است که از داشتن این وسیله غفلت نکنید چون در صورت نیاز به برق و عدم همراه داشتن اینورتر با مشکل مواجه خواهید شد.

دوش کمپینگ

دوش کمپینگ، همانطور که از اسمش مشخص است، وسیله ای برای دوش گرفتن در سفرآفرودی و کمپینگ است. دوش کمپینگ دارای ظرفیتی 20 لیتری بوده و فضا را برای حمام نمودن شما در سفر مهیا میکند. مثلا اگر بخواهید تور چند روزه به کویر داشته باشید قطعا این وسیله کاربرد زیادی را برای شما خواهد داشت. معمولا این دوش ها را در وزنی سبک طراحی نموده اند و دارای شیرآب، مخزن آب، شلنگ و سردوشی است و به راحتی در کیف جا میشود تا شما بتوانید در سفر استحمام داشته باشید. شاید در ظاهر این وسیله از تجهیزات ضروری سفر افرودی نباشد اما در حقیقت یک وسیله کاربردی است که اگر به همراه داشته باشید استفاده بسیاری از آن خواهید کرد.

گیج تنظیم باد

گیج تنظیم باد ازجمله دیگر لوازم پرکاربرد در سفرهای آفرودی است؛ این وسیله با اندازه گیری باد هر کدام از تایرها خیال شما را بابت سلامت تایر راحت میکند. شما برای سفرآفرودی خود نیاز به یک گیج تنظیم باد خواهید داشت تا در صورت مشاهده کم باد شدن لاستیک و … از آن استفاده نمایید. این وسیله به واسطه عقربه ای که دارد میزان باد هر لاستیک را نشان میدهد. از گیج تنظیم باد در مراکز فنی خودرو و مکانیکی ها استفاده میشود، اما شما با همراه داشتن آن در سفر میتوانید با خیالی آسوده و ایمن سفرتان را انجام دهید.

شیب سنج

شیب سنج که با نام‌های انحراف نماف زاویه سنج و اندازه گیر شیب نیز در بین مردم شناخته میشود، یکی از وسایل کاربردی برای سفرهای آفرودی است. کاربرد این وسیله خصوصا هنگام رانندگی در شب و در کویر و جنگل که نور کافی برای دیدن شیب ها وجود ندارد بسیار زیاد است. وقتی از شیب سنج استفاده کنید قبل از هر خطر و آسیبی متوجه شیب میشوید و احتیاط را رعایت میکنید. خوشبختانه شیب‌سنج، توانایی نمایش میزان زاویه به‌صورت افقی و عمودی، ازجمله شیب‌های رو به پایین و شیب‌های رو به بالا را دارد.

کلام پایانی درباره وسایل کاربردی در سفرهای آفرودی

ما در این مطلب درباره 5 وسیله کاربردی برای سفرهای آفرودی با شما صحبت نمودیم. این وسایلی که ما در این متن به ان پرداختیم عبارت بودند از: سایه بان، شیب سنج، گیج تنظیم باد، دوش کمپینگ و اینورتر. اما لوازم دیگری هم هستند که در صورتی که قصد سفرهای آفرودی را دارید، خوب است که آنها را هم به همراه داشته باشید، وسایلی مانند یخچال مسافرتی، وینچ، بخاری مسافرتی، جعبه کمک های اولیه، خوراکی های لازم برای تغذیه مانند انواع کنسروها و …، لاستیک اضافه، باربند، چراغ مسافرتی. امیدواریم سفرتان بی خطر و خوش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید